Psühhiaater: inimesed kardavad haiged olla

 (6)
Psühhiaater: inimesed kardavad haiged olla
Foto: Andres Putting

Uuring näitab, et ennast terveteks pidavate inimeste osakaal on vähenenud, kuid arstiabi kasutamine pole kasvanud, sest töö kaotamise hirmus kardavad inimesed haiged olla, rääkis psühhiaater Katrin Orav.

Katrin Orav rääkis tänase vaimse tervise päevaga seoses ETV saatele "Terevisioon", et Eestis küll napib psühhiaatreid, kuid vaimse tervise abisüsteem on siiski enamiku arenenud riikide tasemel. Abisaamise võimalusi on tema sõnul aga isegi rohkem kui neid kasutatakse, sest inimesed kardavad silti külge saada, vahendab ERRi uudisteportaal.

"Kui ma ei suuda enam tavapäraselt toime tulla, kui ma ei jaksa hommikuti tõusta ja tööle minna, kui ma ei taha sinna minna, siis ma pigem mõtlen, et see on minu viga või laiskus, kui et see võib olla depressioon," kirjeldas psühhiaater tüüpilist seisukohta, mis ei lase inimesel enda probleemidele abi otsida.

Katrin Orava sõnul pole inimesel alati sugugi kerge aru saada, et tema vaimse tervisega võivad lood olla halvad. Eestis tehakse üle kahe aasta terviseuuringuid ning viimane, 2010. aastal tehtud uuring näitas, et pidevat stressi taluvate inimeste osakaal on tõusnud ning on vähenenud nende inimeste osakaal, kes kinnitavad, et nende tervis on korras. Samas ei ole arstiabi kasutamine kasvanud.

"See tähendab, et inimene võtab endale kohustuseks minna tööle ka siis, kui ta ei tunne ennast hästi, sellepärast et ta peab minema, ta kardab. Ilmselt see on niisugune kriisiaja märk, et me ei taha märgata - kui me ka tunneme ära, kui me ei luba endal märgata. Pereliikmed, ma arvan, et nad märkavad, kui midagi muutub: kui keegi on rohkem enesesse tõmbunud või ta ei maga enam nii hästi või aina rohkem kulub alkoholi selleks, et magama jääda. Seda tuleb teadvustada," rääkis Orav.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare