Pereõde annab nõu: kaks lihtsat nippi diabeedi ennetamiseks


LINNAMÕISA PEREARSTIKESKUS
LINNAMÕISA PEREARSTIKESKUS, õde Lilli Gross. Foto: Arno Mikkor

Linnamõisa perearstikeskuse pereõde Lilli Gross annab diabeedi ennetamiseks kaks lihtsat nõuannet.

Pereõe sõnul on kehakaalu tõus ja II tüübi diagnoosi nihkumine nooremale elueale jätkuvaks probleemiks nii mujal maailmas kui ka Eestis.

„Diabeedi ennetamiseks antud soovitused on maailmas sisult samad ja suunatud inimeste isiklikule elustiilile. Siinkohal nõustun minagi üldiste soovitustega. Tõenäoliselt mitmele tunduvad need soovitused leierdatud igapäevase jutuna. Ah, ära hakka jälle... Kuid siiski, pigem soovitan mõelda nende soovituste peale veelkord igalühel läbi enese,” soovitab ta.

Lilli Gross soovitab kõigil mõelda nendele küsimustele:

  • Kui palju mina tegelikult liigun?
  • Millises vahemikus minu kehakaal on, mida mina enese jaoks teen diabeedi ennetamiseks?

Pealtnäha väga lihtsate muutuste tegemine oma elustiilis aitab ennetada teisigi tõsiseid haigusi, näiteks südameveresoonkonna haigusi.

Gross jagab nõuandeid, mis on kergesti teostatavad:

  • Suurenda oma füüsilist aktiivsust, kuna see aitab alandada veresuhkru taset ning kehakaalu. Tõsta kõnnitud sammude arvu näiteks parkides auto kaugemale või väljudes ühistranspordist peatuse võrra varem.
  • Eelista tervislikku toitu, mis sisaldab aeglaselt imenduvaid süsivesikuid ja rikkalikult kiudaineid. Naudi sööki ja ära haara seda käigupealt. Ka see aitab organismil hoida ühtlasemat veresuhkrutaset.

„Peatu hetkeks ja mõtle, milline on hinne skaalal 1-10 sinu motivatsioonile teha pisikesed, aga tervislikud muutused elustiilis täna. Samuti, mis on need faktorid, mis aitaksid hetke motivatsiooni tõsta hinde võrra kõrgemale,” jagab õde Lilli Gross nippe.

Allikas: Kliinik.ee

EN95