Mis on vöötohatis ja miks see tekib?

 (1)
Mis on vöötohatis ja miks see tekib?
Vöötohatis käe peal. Shutteerstock

Herpeseviiruste perekonda kuuluv Varicella zoster jääb pärast tuulerõugete põdemist meie kehasse varjule ja võib ootamatult avalduda vöötohatisena eluetapil, mil meie tervis on nõrgem. Paljud inimesed, iseäranis üle kuuekümnesed naised, kes avastavad rindkere ühel küljel, kaelal, näol, käel või jalal sügeleva lööbe, saavad tohtrit külastades teada, et tegu on üsna levinud vöötohatisega.

Vöötohatist põhjustab paljudele üllatuseks seesama viirus – huuleohatisega samasse herpesviiruste perekonda kuuluv varicella zoster, mida põeme peaaegu kõik lapseeas tuulerõugetena. Kuna viirus pesitseb pärast seda organismis edasi kogu elu, võib see hiljem, vanemas eas, aga ka erineva põhjusega immuunpuudulikkuse korral põhjustada vöötohatist. Tuulerõuged on vöötohatise võimaliku tekkimise eeldus. Iga inimene, kes on põdenud tuulerõugeid, peaks olema valmis selleks, et organismi jääv viirus avaldub hiljem vöötohatisena.

Vöötohatis tekib teatud kehapiirkonda põhjusel, et viirus on seal asuvat närvi kahjustanud. See tähendab, et organismi kaitsevõimalused on alanenud ega ole suutnud vastu panna herpesviirusele, mis meis kõigis on olemas. Sellepärast tekib ka vöötohatis neil, kes on vanemad, rasedad või põevad mõnda haigust.

Kui võüõtohatis tekib, tuleb kindlasti pöörduda arsti juurde ja saada ravi

Veel võõtohatise kohta loe siit:

https://kodus.ee/artikkel/ara-jata-vootohatist-ravimata-see-voib-ohtlik-olla

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare