Mis on silmajälgimine ja kuidas seda igapäevases elus kasutada saab?


Mis on silmajälgimine ja kuidas seda igapäevases elus kasutada saab?
Foto: Unsplash.com

Silmajälgimine tähendab inimese vaatamistrajektoori jälgimist. Tegelikult tehakse seda pidevalt: teise inimese pilgu liikumise jälgimine kuulub loomuliku osana inimkäitumise ja suhtluse juurde.

Tänu väikeste, väga täpsete ja taskukohaste süsteemide väljatöötamisele on silmajälgimine võetud kiiresti kasutusele erinevates seadmetes ja rakendustes, et parandada arvutisuhtlust ja analüüsida inimkäitumist.

Silmajälgimist kasutatakse kahel peamisel eesmärgil:

  • kasutajaliideste täiustamiseks;
  • inimkäitumise analüüsimiseks.

Silmajälgimine aitab mõista inimkäitumist

Viimase aastakümne jooksul on silmajälgimist tunnustatud kui otsest ja tõhusat inimkäitumise analüüsimise vahendit. Inimaju suunab silmad automaatselt teabe juurde, mida inimene parajasti töötleb. Teades, kuhu on suunatud pilk, saadakse ka aimu sellest, millise teabe töötlemisega tema aju parajasti tegeleb.

Juhtivad tarbekaupade ettevõtted kasutavad silmajälgimist tootepakendite optimeerimiseks ja müügiriiulite kujundamiseks. Turu-uuringutega tegelevad firmad ja suured reklaamibürood kasutavad silmajälgimist trüki- ja telereklaamide analüüsimiseks. Ülikoolid rakendavad silmajälgimist aga psühholoogia-, neuroloogia- ja meditsiiniuuringutes.

Silmajälgimine on pannud aluse nii uudsetele meditsiinidiagnostikameetoditele kui ka ohutusrakendustele, mis jälgivad ohtlikes olukordades kasutajate tähelepanuvõimet.

Silmajälgimine aitab täiustada kasutajaliideseid

Seotud lood:

Pilgu suunamine on väga tõhus osutamisviis. Seda kasutatakse teiste inimestega suheldes iga päev. Silmajälgimise tehnoloogia võimaldab inimestel pilgu vahendusel suhelda arvutite ja seadmetega. Silmajälgimise kasutamine arvutite juures muudab murranguliselt seda, kuidas inimesed arvuti teel suhtlevad, mängivad või töötavad.

Liikumispuudega inimeste jaoks, kelle käeline tegevus on suures osas häiritud või puudub üldse, on välja töötatud kasutajaliides, millega saab silmade vahendusel kergesti juhtida ning kontrollida arvutit. Klahvivajutuse või mõne muu käsu edastamiseks saab kasutada kas viivitusrežiimi, mille puhul tuleb valiku tegemiseks vaadata teatud aja jooksul soovitud kohta, või ekraanimenüüsid, kust saab valida sobiva käsu, näiteks vasak- või paremklikk.

Silmajälgimine sõidu- ja veoautodes

Loe veel

Silmajälgimist kasutatakse aina sagedamini ka inimese-masina-liidestes. Näiteks kasutatakse seda sõidu- ja veoautode täiustatud juhiabisüsteemides, et parandada ohutust ja kasutuskogemust.

Pidevalt leiutatakse uusi mooduseid, kuidas silmajälgimisega suurendada töökeskkonnas tulemuslikkust. Näiteks võib tuua haiglate vabakäesüsteemiga infoekraane ja tööstuslikke protsesse, mida juhitakse silmade ja viibetega.

Silmajälgija on seade, mis kasutab projektsioonimustreid ja optilisi andureid, et koguda väga täpset teavet silma asendi, pilgu suuna ja silma liigutuste kohta. Enamik silmajälgijaid töötab sarvkesta peegelduste jälgimise põhimõttel.

Allikas: Invaru.ee

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare