Mida peab tegema, kui tahate perearsti vahetada

 (6)
IIRIS SALURI
IIRIS SALURI Foto: Sven Arbet

Tasub meeles pidada, et perearsti vahetamisel peab patsient esitama uuele perearstile väljavõtte või koopia oma tervisekaardist. Miks?

Kliinik.ee küsimustele vastab terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri.

Kui inimene vahetab perearsti, siis kuidas liiguvad praegu paberkandjal olevad tervisekaardid uue perearsti juurde?

Inimene võib alati ise toimetada oma tervisekaardil olevad andmed uuele perearstile. Perearsti vahetamisel on patsiendil vajalik esitada oma uuele perearstile väljavõte või koopia oma tervisekaardist. Tervisekaart väljastatakse võimaluse korral isiku soovitud viisil kas elektrooniliselt või paberkandjal.

Kui andmed väljastatakse paberkandjal, siis on perearstil õigus küsida tervisekaardi koopia väljastamise eest tasu alates 21. leheküljest (0,19 eurot iga väljastatud lehekülje eest). Perearst on kohustatud patsiendile väljastama nõutavad isikuandmed (koopia või väljavõte tervisekaardist) või põhjendama andmete väljastamisest keeldumist avalduse saamise päevale järgneva viie tööpäeva jooksul.

Miks ei ole süsteemi, et kui perearst vahetub, tuleb eelmisele perearstile selle kohta teade ja kohustus ise need andmed inimese uuele perearstile edasi saata?

Seotud lood:

Käesoleval hetkel ei ole sellise süsteemi väljatöötamiseks olnud vajadust, kuna paljud perearstid on sisestanud patsiendi terviseandmed Tervise Infosüsteemi ja andmed on elektroonselt uuele perearstile kättesaadavad. Samal ajal on terviseametisse pöördunud mitmeid patsiente, kes on öelnud, et ei soovi, et nende eelmine perearst saaks teada perearsti vahetamisest

Kui kaua on perearstil kohustus säilitada nende inimeste tervisekaarte, kes enam ei kuulu tema nimistusse?

Tervisekaart säilitatakse vähemalt 110 aasta möödumiseni patsiendi sünnist. Andmekogu peetakse kooskõlas avaliku teabe seadusega ja isikuandmete kaitse seadusega. Andmeid kogutakse, salvestatakse, korrastatakse, säilitatakse, muudetakse, tehakse päringuid ja väljavõtteid, kasutatakse, antakse üle, ühendatakse, andmekogu likvideeritakse asjaomase andmekogu põhimääruses sätestatud korras.

Loe veel

Kui inimene soovib eelmiselt perearstilt tervisekaardi saatmist oma praegusele perearstile, kuid eelmist perearsti enam mingil põhjusel pole, siis kuidas peaks ta edasi käituma, et oma andmed kätte saada?

Kui perearst on nimistust loobunud, siis korraldab Terviseamet konkursi uue perearsti leidmiseks. Äriühing, mille kaudu nimistu eelmine perearst üldarstiabi osutas, on kohustatud nimistu teenindamiseks vajalikud dokumendid (sh tervisekaardid) andma üle äriühingule, millega hakkab tööle uus perearst. Juhul kui nimistule perearsti ega ajutist asendajat ei leita, annab äriühing nimistut puudutavad dokumendid üle Terviseametile ja uue perearsti leidmisel annab Terviseamet dokumendid üle äriühingule, mille kaudu hakkab perearst üldarstiabi osutama.

Kas vanad tervisekaardid, mis on paberil, jäävadki paberile või kas neid digitaliseeritakse/plaanitakse digitaliseerida?

Ei pruugi jääda. Paljud perearstid on oma patsientide paberkandjal olevad tervisekaardid juba digitaliseerinud ja edastanud Tervise Infosüsteemi.

Allikas: Kliinik.ee

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare