Madala kalorsusega magustajad soodustavad rasva kogunemist kehasse

 (5)
Madala kalorsusega magustajad soodustavad rasva kogunemist kehasse
Limondaadideese lisatav suhkrur on kavas maksustada, aga kunstlikke magutajaid see ei puuduta.Panthermedia, Scanpix

Üha lisandub tõendeid, et madala kalorsusega magustajad, mis on suhkrust mitmeid kordi magusamad, häirivad ainevahetust ja nende mõju on tugevam just ülekaalulistele inimestele.

Teadlased kogusid inimese rasvkoest tüvirakud ja neid hoiti 12 päeva jooksul sukraloosilahuses, mis vastab umbes sellisele kontsentratsioonile, mis on neli purki dieetkarastusjooke päevas joovatel inimestel.

Leiti, et tüvirakkudel suurenes rasva tootmise ja põletikuga seotud geenide väljendumine. Lisaks suurenes rasvatilkade kogunemine tüvirakkudesse, eriti kui neid rakke eksponeeriti kõrgemale sukraloosi kontsentratsioonile.

Teiseks analüüsiti biopsiamaterjali kõhurasvast kaheksalt inimeselt, kes ütlesid, et nad tarbivad madala kalorsusega magustajaid (peamiselt surkaloos, vähem aspartaam ja/või atsesulfaam kaaliumi).

Neli inimest neist olid normaalkaalus, neli ülekaalulised. Võrdluseks kasutati kõhurasva biopsiaid inimestelt, kes kunstlikke magustajaid ei kasuta.

Leiti intensiivsem glükoosi transport rakkudesse, samuti juba eelnevalt tuntud rasva tootmisega seotud geenide liigne väljendumine. Lisaks leiti neil magusa maitse retseptorite üleekspressioon rasvkoes – ligi 2,5 korda tõusnud võrreldes nendega, kes magustajaid kasutanud ei olnud.

Arvatakse, et magusa maitse retseptorite liigne väljendumine võib mängida rolli glükoosi sisenemisel rakkudesse, kust see imendub edasi vereringesse.

Seotud lood:

Magustajate mõju on tugevaim just ülekaalulistel inimestel.

Allikas: Kliinik.ee (Whiteman H. Low-calorie sweeteners increase fat formation, study finds. Medical News Today 4)

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare