Kui aga oled vaktsineerimata, pead ennast vähemalt nädala jagu jälgima. Vereanalüüse on mõtet teha alles teisel-kolmandal nädalal pärast puugikontakti. Varem ei näita need midagi, kuna haigusspetsiifiliste antikehade teke võtab aega.

Entsefaliiti ehk ajupõletikku tekitab viirus, mida puuk eritab inimese verre süljega siis, kui nahka kinnitub. Haigus kulgeb sageli kahefaasiliselt. Esimesed haigusnähud, mis tekivad 7-14 päeva peale puugikontakti, võivad olla üsna tagasihoidlikud – esineb kerge palavik, halb enesetunne, peavalu, lihasevalud, iiveldus, isutus, seedehäired, ülemiste hingamisteede katarri nähud.

Umbes kolmandikul nakatunutest tekib 2-20 päeva hiljem uus kehatemperatuuri tõus, tugev peavalu, iiveldus, oksendamine, valguskartus ja kuklakangestus, mis viitavad peaaju- ja ajukelmepõletiku kujunemisele.

Kaitsesüstimisega puukentsefaliidi vastu tuleks alustada aprillikuus, siis jõuab immuunsus puugiohtlikuks ajaks välja kujuneda. Kuid ka mais pole veel lootusetult hilja.

Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist

Puukentsefaliidi vastane vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse ühe- kuni kolmekuulise vaheajaga, kolmas üheksa kuu kuni aasta pärast. Sealt edasi on vaja esimene kordussüst teha kolme aasta möödudes, järgmised viieaastaste intervallidega. Esimese süsti tegemiseks on just praegu - märtsis - õige aeg.

Puukentsefaliidi vastu spetsiaalset ravimit pole, ravida saab ainult haigusega kaasnevaid nähte. Enamasti tehakse seda haiglas, sest haigus kulgeb ägedalt. Paranemiseks kulub aega kuid, taastusravi vajadusel aga tunduvalt rohkem.

Puukborrelioosi ennetamiseks paraku vaktsiini olemas ei ole, kuid seda haigust on võimalik edukalt ravida antibiootikumidega.

Mida teha, kui leiad oma kehalt nahale kinnitunud puugi?

Puugi eemaldamisel on peamiseks reegliks ettevaatlikkus. Pigistada puuki ei tohi, sest nii võib hammustuskohta sattuda puugi sülg ja sellega koos ka haigustekitaja.

Pintsettidega tuleb puugil kaela juurest kinni võtta ja ta järsu pöörava liigutusega välja tõmmata. Kui juhtub, et puugi pea jääb sisse, siis jätagi see sinna. Organism tõukab selle hiljem ise välja.

Allikas: Confido Erameditsiinikeskus