Jaapani Osaka ülikooli kõrgema meditsiinikooli arstiteaduste doktor Yasuhiko Kubota juhitud uuring korraldatigi selleks, et teada saada, kas hommikusöögi ärajätmine on Jaapani rahvastiku hulgas seotud suurenenud insuldi- ja südame isheemiatõve riskiga.

„Meie teadmiste kohaselt on see esimene uuring, kus vaadeldakse hommikusöögi söömise sageduse ja kardiovaskulaarsete sündmuste vahelisi seoseid, mis hõlmavad peale südame isheemiatõve ka insulti ja selle alatüüpe Aasia rahvastiku puhul,” kirjutas uurimismeeskond.

Uuringu käigus jälgiti 1995. kuni 2010. aastani 82 772 45−74‑aastast Jaapani meest ja naist, kes ei olnud põdenud kardiovaskulaarseid haigusi ega vähki. Osalejaid küsitleti nende peamiste hommikusöögiharjumuste kohta ja nad liigitati selle järgi, kas nad sõid hommikusööki 0–2, 3–4, 5–6 või 7 korda nädalas.

Viisteist aastat kestnud jälgimise jooksul esines kokku 3772 insuldijuhtumit (1051 ajusisest verejooksu, 417 subarahnoidaalset verejooksu ja 2286 ajuinfarkti) ja 870 südame isheemiatõve juhtumit.

Mitme muutujaga analüüs näitas, et neil osalejatel, kes mitte kunagi hommikust ei söönud, oli võrreldes hommikusööki iga päev söövate inimestega kokku suurem kardiovaskulaarsete haiguste ja insuldi risk ning samuti väga suur ajusisese verejooksu risk.

Allikas: Kliinik.ee