HEA UUDIS: Munasarjavähki suremus väheneb


HEA UUDIS: Munasarjavähki suremus väheneb
Unsplash.com

Suremus munasarjavähi tõttu langes vahemikus 2002-2012 üle kogu maailma, jätkuvat langust ennustatakse USA-s, Euroopas ja väiksemal määral Jaapanis. Suremuse langust seostatakse suukaudsete rasestumisvastaste vahendite üha laiema kasutamisega.

Suukaudsed rasedusvastased vahendid ja hormoonasendusravi üleminekueas annavad munasarjavähki haigestumise vastu pikaajalise kaitse, samuti võivad suremuse vähenemises rolli mängida parem diagnostika ja järjest uuenevad ravivõimalused.

Kasutades Maailma Terviseorganisatsioonilt saadud andmeid leiti, et 28 Euroopa Liidu riigis (välja arvatud Küpros, kuna andmeid polnud saada) vähenes standarditud suremuskordaja 100 000 naise kohta ajavahemikul 2002-2012 10 protsenti. USA-s oli langus samal perioodil isegi suurem – 16 protsenti. Suur 12protsendiline langus toimus ka Austraalias ja Uus-Meremaal.

Globaalses plaanis ja piirkondade siseselt esines aga suuri kõikumisi. Näiteks Euroopas registreeriti vähenemine 0,6 protsenti Ungaris, 22 protsenti Ühendkuningriigis ja üle 28 protsendi Eestis, samas kui Bulgaaria oli ainuke Euroopa riik, kus munasarjavähki suremus hoopis tõusis.

Seotud lood:

Ladina-Ameerikas on munasarjavähki suremus madalam kui paljudes teistes maailma piirkondades. Vahemikus 2002-2012 vähenes suremus Argentiinas, Tšiilis ja Uruguais, kuid tõusis Brasiilias, Kolumbias, Kuubas, Mehhikos ja Venetsueelas.

Ka Jaapanis on munasarjavähki suremus madalam kui paljudes teistes arenenud riikides, aga isegi seal esines 2protsendiline langus. Noored jaapanlannad surevad munasarjavähki aga sagedamini kui noored naised USA-s või Euroopas ja see peegeldab arvatavasti madalamat suukaudsete kontratseptiivide kasutamist Jaapanis.

Loe veel

Kõige enam oli suremuse langus väljendunud noorte 20-49-aastaste naiste vanusegrupis. 70-79-aastaste naiste hulgas oli suremuse langus kõige tagasihoidlikum, keskmiselt 2 protsenti, kuid erines oluliselt riikide vahel. Riikides nagu Taani, kus oraalseid kontratseptiive hakati varem kasutama, esines vanema vanusegrupi naistel ka suurem langus munasarjavähki suremuse osas.

Aastaks 2020 ennustatakse munasarjavähki suremuse täiendavat langust 15 protsenti USA-s ja 10 protsenti Euroopas ja Jaapanis.

Allikas: Kliinik.ee

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare