C-hepatiiti nakatunuid on Eestis kolm korda rohkem kui HIV-positiivseid. Kasuta tasuta testimise võimalust!

 (1)
HIV kiirtest
Foto on illustratiivneFoto: Ilmar Saabas

Jaanuaris alanud ning märtsi lõpuni kestva C-hepatiidi leviku tõkestamise kampaania esimese kahe nädala jooksul reageeris üleskutsele tulla end tasuta testima üle 300 inimest. 8% testil käinutest sai positiivse vereproovi tulemuse ning on suunatud erialaarsti vastuvõtule.

Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi esimehe Matti Maimetsa sõnul oli esimeste nädalate testimise tulemus ootuspärane, sest Eestis on täna hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut – seda on ligi kolm korda rohkem kui meil arvatakse olevat HIV positiivseid.

Meditsiinilabori SYNLAB infektsioonhaiguste valdkonna juht dr Paul Naaber soovitab esmaseks sõeluuringuks antikehade määramist verest.

“C-hepatiit on seotud kõrgenenud maksavähi riskiga. Lihtsa ja tasuta analüüsiga on võimalik haigus varakult avastada ning ära hoida maksavähi teke,” koputab ta kõigile südamele.

Tänaseks on end testimas käinud suur hulk inimesi noortest kuni pensioniealisteni välja.

Märtsi lõpuni kestva kampaania raames saab kokku 1500 inimest SYNLABis üle Eesti tasuta C-hepatiidi vereanalüüsi teha, kõikidel on võimalus end testida maksavähi riski suhtes.

Seotud lood:

Tasuta vereanalüüsi tegemise info, kohad ja ajad on leitavad teavituskampaania kodulehel www.chepatiit.ee. Seal saad ka testida, kas kuulud haiguse riskigruppi.

Positiivsete vastuste puhul saavad ravikindlustusega inimesed (e-kirjaga) saatekirja eriarsti vastuvõtule Lääne-Tallinna Keskhaiglasse, Tartu Ülikooli Kliinikumi või Ida-Tallinna Keskhaiglasse.

Allikas: Kliinik.ee

Loe veel

C-hepatiit on maksapõletik, mida tekitab C-hepatiidi viirus ehk HCV. See levib peamiselt nakatunud vere kaudu (näiteks ühiste süstalde või nõelte kasutamine narkootikumide süstimisel), viiruse ülekandeks piisab isegi ühest veretilgast. Seksuaalsel teel levib nakkus harva.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare