Astmahaiged saavad tänu kaasaegsele ravile elada täisväärtuslikku elu


Astmahaiged saavad tänu kaasaegsele ravile elada täisväärtuslikku elu
Pilt on illustreerivMorgueFile

Eesti Kopsuarstide Selts tuletab rahvusvahelisel astmapäeval meelde, et tänapäevased ravivõimalused aitavad astmat edukalt kontrolli all hoida ning võimaldavad isegi tipptasemel sporditegemist.

Eesti Kopsuarstide Seltsi esimehe dr Rain Jõgi sõnul on astma ravi puhul kõige olulisemaks märksõnaks järjepidevus: „Paraku puutume sageli kokku eksliku suhtumisega – juhul kui patsiendil astma sümptomid ajutiselt puuduvad, siis võib arsti poolt määratud ravi omal käel pooleli jätta. See aga võib kaasa tuua astmahoogude ägenemise, eriti neil, kel kevadise õietolmu tõttu aktiveerub ka allergia. Seetõttu paneme kõigile astmahaigetele südamele, et arsti poolt määratud ravimeid tuleb võtta järjepidevalt ja terviseseisundi muutuste, näiteks haigusnähtude leevenemise või ägenemise korral, konsulteerida oma arstiga.”

Järjepideva ravi puhul on võimalik elada täisväärtuslikku elu ning tegeleda ka tugevat füüsilist koormust nõudva töö või spordialaga. „Astma puhul on värskes õhus liikumine, eriti kestvuspordiga tegelemine isegi soovitatav. Meil on Eestis mitmeid sportlasi, kel on diagnoositud astma, kuid kelle tervislik seisund ja enesetunne on tänu kvaliteetsele ravile samaväärne terve inimesega,” rääkis dr Jõgi.

Kui inimesel siiski esineb vaatamata ravile pidevalt haigusnähte, näiteks kui ta peab kasutama haigushooge leevendavaid ravimeid või ta ei saa astma tõttu teha kõike seda, mida soovib, siis selle inimese ravi mingil põhjusel ei toimi. „On väga oluline, et inimene räägiks sellest oma raviarstiga,” rõhutas dr Jõgi.

Seotud lood:

Astma tavalised sümptomid on köha, hingamisraskus, suurenenud rögaeritus ja vilistav hingamine. Sümptomeid võivad esile kutsuda ka mitmesugused tegurid nagu õhus leiduvad allergeenid, füüsiline koormus, külm õhk, tubakasuits ja teravad lõhnad. Sageli esinevad astmahood varahommikul või ärkamisel. Loetletud sümptomite korral tuleb oma tervise kontrollimiseks pöörduda perearsti poole.

Kodulehel http://hinga.ee/

asub astma kontrolli test

http://hinga.ee/astma-2/astmatest/

Seal saab lihtsalt ja usaldusväärselt hinnata, kas astma on kontrolli all või mitte.

Loe veel

Ülemaailmset astmapäeva korraldab Global Initiative for Asthma (GINA) koostöös tervishoiutöötajatega, et tõsta inimeste teadlikkust astmast ning haiguse ravi kvaliteedist. Astmapäeva korraldatakse igal aastal mai esimesel teisipäeval. Esimest korda tähistati astmapäeva 1998. aastal 35 riigis. Pärast seda on osavõtvate riikide arv järjepidevalt kasvanud ja sellest on kujunenud kõige tähtsam astma teadlikkusele ning astmaalasele haridusele suunatud päev aastas.

Eesti Naine loosib teööijate vahel 3000 euro väärtuses kingitusi!
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare