Värske Rootsi uurimus: päevitajad elavad kauem kui mittepäevitajad

 (11)
Surfilaager 2013 neljapäev
Foto: Martin Dremljuga

Rannahooaeg läheneb ja taas kerkib tähtis küsimus, kas päevitada või mitte päevitada. Viimastel aastatel on paljud tervisespetsialistid ja eriti nahaarstid suhteliselt innukalt manitsenud, et paljalt päikese käes olemine üle paarikümne minuti on ohtlik, sest see suurendab nahavähi riski.

Neil spetsialistidel on küllap naha ohtude suhtes õigus, aga Rootsis tehtud teadusuuringust selgub, et üldkokkuvõttes on päevitamisest tervisele ikkagi pigem kasu kui kahju. Portaal Novaator.err.ee refereeris artiklit ajakirjast Journal of Internal Medicine, kus Pelle Lindqvist Karolinska instituudist ja ta kolleegid kirjutavad, et päevitajad elavad keskmiselt kauem kui mittepäevitajad.
Teadlased analüüsisid ligi 30 000 Rootsi naise päevituskäitumist 20 aasta jooksul. Selgus ka põhjus, miks meeleldi päevitajate oodatav eluiga kipub olema pikem kui päevitamise vältijatel. Neil väheneb nimelt risk surra südamehaigustesse ja muudesse haigustesse peale nahavähi. Nahavähki nakatumise oht on kasvanud, aga see on ikkagi väiksem kui oht haigestuda paljudesse muudesse haigustesse.
Analüüsist ei selgunud, kas põhjus, miks päikesekiirgus haigusi peletab, on selle toimel organismis tekkiv D-vitamiin või mõni muu ultraviolettkiirguse toime. Ent veel selgus, et eriti usinate päevitajate seas oli suitsetajate oodatav eluiga enam-vähem sama pikk kui mittesuitsetajate oma mittepäevitajate seas.
Sellest järeldavad Lindqvist ja kaasautorid, et päikesevalguse vältimine võib olla sama suur terviserisk kui suitsetamine.
Uurimus ilmselt eeldab, et päikesevõtmisega ei liialdata ja inimene teab oma nahatüüpi ehk kui palju tema nahk päikesekiirgust talub.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare