Nõuandeid tomatitaimede kasvatamiseks


Kirsstomatid Kopra Karjamõis OÜ kasvuhoones
Foto: Raivo Tasso

Kes tahab kasvuhoonesse, avamaale või terrassile istutatavad tomatitaimed ise kasvatada, siis tuleks seemned välja valida ja mulda panna. Mõned soovitavad riskide vähendmiseks istutada mitmes jaos, sest hilisemad taimed kasvavad päikese jõul tavaliselt tugevamaks.

1. Et seemnete idanevust kiirendada ja kontrollida, pane tomatiseemned märjale salvrätikule ja kata pealt toidukilega. Hoia külvi temperatuuril 18–20 kraadi, see vahemik sobib tomatiseemnete idanemiseks kõige paremini. Mõne päeva pärast on näha, kudas seemned idanevad.
2. Seemned mulda! Võta karp või pott, kuhu mahub mõnesentimeetrise vahega seemneid külvama, ning täida anum niiske külvimullaga. Jälgi, et põhjas oleks augud, kust liigne vesi saaks ära voolata. Aita seemned puutiku abil u 1 cm sügavusele pinnasesse. Lisa anumale silt sordi nimega, sest nii seemned kui ka tõusmed on tomatisortidel üsna sarnased. Niisuta külvi pritspudelist, sest veejuga võib seemned mullast välja uhtuda.
3. Pikeeri õigel ajal! Juba idanevad seemned tärkavad kiiresti. Tõsta taimelapsed valgele aknalauale või taimelambi alla. Piisav valgus on tugevate taimede kasvamiseks väga oluline. Esimeste pärislehtede ilmudes pikeeri koos kasvanud taimed ettevaatlikult eraldi pottidesse, nüüd juba tomatitele sobivasse kasvumulda.
4. Kasta taimi regulaarselt, paari nädala pärast väeta neid lahja väetiselahusega. Aknalaual pööra kasvandikke aeg-ajalt, et nad valguse suunas ühele poole kaldu ei kasvaks. Kui taimed sirguvad, tuleb nad võib-olla veel kord suuremasse potti ümber istutada. Seda tee siis, kui juured poti põhja alt juba jõuliselt välja kipuvad.
5. Kasvuhoonesse võid umbes 30 cm tomatitaimed istutada maikuus, kui ilmad on juba küllalt soojad. Karasta toasoojuses kasvanud hellikuid eelnevalt jaheda õhuga ning kata ka kasvuhoones ööseks mitmekordse kattelooriga.

Seotud lood:

Millised on sobivad sordid potitomatiks rõdule või terrassile, kasvuhoonese ja avamaale, saab lugeda siit:

https://kodus.ee/artikkel/pane-tomatid-peagi-hakkama-millised-tomatisordid-sobivad-rodule-kasvuhoonesse-ja-avamaale


Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare