Higistamisest: värske higi ei lõhna, aga selle võivad halvasti lõhnama panna mõned ravimid, alkohol või B-vitamiiniga toidulisandid


Higistamisest: värske higi ei lõhna, aga selle võivad halvasti lõhnama panna mõned ravimid, alkohol või B-vitamiiniga toidulisandid
Higistamine on loomulik protsess, aga värske higi ei haise. Pexels.com

Värske higi on lõhnatu, sisaldades 98% vett, lisaks pisut piim- ja rasvhapet ning soola. Ebameeldiv lõhn tekib siis, kui nahal elunevad bakterid lagundavad higis olevat valku.

Värske higi ei haise, kui selles pole verest kaasa tulnud aineid, näiteks küüslauku. Ka mõned ravimid, alkohol ja B-vitamiiniga toidulisandid võivad panna higi lõhnama.

Jalataldadel on palju higinäärmeid. Et higilõhna ennetada, peab kandma õhku läbilaskvaid jalatseid, pesema iga päev jalgu ja vahetama sokke. Jalanõud peavad olema ilmastikule vastavad ning õuejalatseid ei tohiks kanda toas.

Laste higi ei haise, kuna apokriinsed higinäärmed hakkavad tööle alles murdeeas. Kui väikese lapse higi lõhnab, tuleks pöörduda arsti poole. Halva lõhna põhjus võib tulla ainevahetushäirest.

Vanemas eas higinäärmete tegevus aeglustub. Kui vanadel inimestel on tugev higilõhn, siis on selles enamasti süüdi halb hügieen, ravimid või mõni haigus.

Higistamisest saab põhjalikumalt lugeda siit:

https://kodus.ee/artikkel/mida-teha-liighigistamise-puhul-vahene-higistamine-viitab-aga-haigusele

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare