Urbide tädi ja vanatädi Silvia Urb ning Tina tänava maja katus

 (3)

Urbide tädi ja vanatädi Silvia Urb ning Tina tänava maja katus
Silvia kodumaja katusel koos vennapojapoegade Art Joosepi ja Mark Ottoga suvel 2013.Erakogu

„Pealtnägijas” oli intervjuu nimekate Urbide suguvõsa noorema põlvkonna esindaja, Toomas Urbi ja Viire Valdma poja Tom-Olaf Urbiga, kes on räppar Reket. See on suguvõsa, kus artistiveri muudkui voolab.

Tom-Olafi isa Toomas Urb on koos venna Tarmo Urbiga tuntud laulja. Tom-Olafi ema on Eesti Draamateatri näitleja Viire Valdma. Tom-Olaf elab Tallinna kesklinnas ja „Pealtnägija” intervjuu oligi tehtud kodumaja katusel.

Paljudele teatriinimestele on see väga tuntud katus, kus Tom-Olafi vanatädi, Estonia teatri endine solist Silvia Urb aastaid elas ja ka lund rookis, kui Tom veel poisieas oli. Seda nüüdseks 94aastase Silvia kunagised teatrikolleegid suure huviga vaatama jäidki, kas juttu tuleb ka seal majas elanud vanatädi Silvast, nagu teda teatris omavahel kutsuti.

Noor põlvkond enam ei tea, kuidas vanatädi Silvia Urb oma vennapoegi Tarmot ja Toomast kasvatas ja utsitas ja kust nad ehk ka muusikapisiku said.

Muide, Silvia Urb ei istunud 90aastaselt sugugi eakohaselt tugitoolis, vaid ikka veel katusel. Sõi varajasi võilillelehti ja õisi ja elas aktiivset elu. Miks ta seal katusel käis? Ikka asja pärast, ikka asja pärast, selgitas proua toona oma kolleegidele. „Kes teine neid heinatutte katusekivide vahelt ikka ära kitkub, mis kevadel ja suvel välja vahivad! Pealegi on katuselt täielik ülevaade linnale ja meri paistab ka ära.”

Seotud lood:

Niisiis on primadonna kogu aeg Tina tänava maja katusel käinud ega ole sellest numbrit teinud.
Omal ajal said sinna Tina tänava majja korterid loomeinimesed. Seal elasid Sulev Nõmmik, tantsijanna Elga Rips, operetiartist Harri Vasar, pianist Evi Ross, loodusmees Fred Jüssi, lauljanna Silvia Urb ja teised kultuuritegelased.

Silvia Urb Estonia laval koos Harri Vasaraga Leo Normeti operetis "Stella Polaris" (1961). Foto Rahvusooper Estonia

Loe veel


Silvia Urb koos Kulno Raidega Imre Kálmáni operetis "Bajadeer" (1957). Fotod Rahvusooper Estonia

Silvia Urb elas Tina tänava maja viiendal ehk viimasel korrusel ja katusele viis sealt veel mituteist trepiastet. „Käin need astmed ruttu läbi,” naeris proua ikka.

Ükskord kuulis Silvia, et katus kahtlaselt koliseb, ja tõttas vaatama. Selgus, et väike Sulev Nõmmiku tütar Tiia-Mai hüppas katusel üle ventilatsioonitorude. Silva püüdis teda ettevaatlikult sealt ära kutsuda, et tüdruk alla ei kukuks. Pärast võttis tüdruku läbi: ”Kui tahad tsirkuseartistiks saada, harjuta mujal.”

Kümmekond aastat tagasi rääkis Evi Rossi ja Aleksander Rjabovi tütar Kadi Veldi ühes intervjuus Tina tänava elanike kommetest: „Hommikul marssis Silvia sisse, pani käed puusa ja küsis, mis siin toimub.” Tädi Silva oli tema meelest võrratu. Ta võis olla näiteks terve päeva öösärgis, aga küüned pidid olema lakitud ja huuled punased. See oli esimene asi, millega hommikul alustas, muidu oli tal tunne, et on alasti.

Kunagine Estonia teatri solist Silvia Urb on kandnud glamuursetes operetirollides kõrgeid soenguid ja paabulinnusulgi.
Silvia on kasvanud aga lihtsas peres. Ta sündis Võrus ja veetis lapsepõlvesuved vanaisa talus. Ketitas lambaid ja jorises samal ajal laulda. Silvia isa Johannes Urb oli kingsepp. Sellest siis ka tütre nõrkus ilusate jalanõude vastu, eriti lavakingade vastu, mida Silvia on püüdnud ka ise endale kujundada. Mõtet lauljaks saada Silvial kooli ajal polnud. Veidi vanemana käis ta sõbrannaga kinos vaatamas filmi „Maipäevad” vaatamas, kus laulsid Jeanette MacDonald ja Nelson Eddy ja see otsustas.
Kõik „Rose-Marie” laulud olid tüdrukul inglise keeles peas, kuigi polnud sõnagi seda keelt õppinud.

Sivia Urb ja Georg Ots käisid 1962. aastal „Bajadeeriga” esinemas Leningradi kultuuripaleedes „See oli esimene kord Venemaal eestikeelse operetiga läbi lüüa,” meenutab Silvia Urb, kes sai 19. veebruaril juba 94aastaseks. "Väljamüüdud majad, rahvas röökis etenduse lõpus, eesriie käis muudkui ette ja eest ära ning hüüti Silva, Silva ja Georg, Georg! Ots oli Venemaal tõesti väga populaarne, aga ma ei tea, kust nad minu nime teada said! Kuid kõik vaikiti siin maha ja meie esinemist ei kajastanud siin ükski ajaleht. Nüüd, kui midagigi juhtub, on õuelaulikud
kohe kohal.”

Operetipriima kandis laval sageli pikka tualetti, millel oli kõrgele ulatuv lõhik. Võrksukad ajasid hulluks nii mehed kui ka naised. Meestele mõjus säärejooks, naistele kadedus, et võrksukad on moes, aga neid pole kuskilt saada.

Enam kui kuu aja eest sai Silvia Urb 94aastaseks, fotol on ta aga 90. sünnipäeval. Foto erakogu

Silvia Urbi tervise kohta on palju päritud. Silvia Urb on nüüd hooldushaiglas.
Kõrges eas on Silvia uulepulga unustanud. Ta ei värvi enam huuli ega laki küüsi, teab Viire Valdma, kes tütre Mariaga Silviat tihti haiglas vaatamas käib.
Silvia nägemine on vilets, aga raadiot kuulab ta hoolega ja räägib uudiseid edasi.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare