Millised ajaloolised isikud pakkusid Elutarga lugejatele kõige enam huvi?


Millised ajaloolised isikud pakkusid Elutarga lugejatele kõige enam huvi?
Saks kunstniku Frederick Dielmani maal "History" (1896).Wikipedia

Elutark on ikka avaldanud lugusid mineviku suurkujudest. Eelmisel aastal ilmus ka mitu põnevat ajalooraamatut, millest oma lugejaile katkendeid pakkusime. Siin on kümme kõige enam loetud lugu, mille keskmes on ajaloolised isikud.
Eestlasi on tabelis neli ja valik on esinduslik: Georg Ots, Konstantin Päts, Lennart Meri ja Valdo Pant. Endiselt pakub suurt huvi aeg, mida meil kutsutakse nõukogude perioodiks: Juri Andropovi tegevus Nõukogude liidu juhina ja Ronald Reagani tegevus samal ajal USA juhina. Kaks lugu on seotud Hitleri-Saksamaaga: tema peaideoloog Alfred Rosenberg oli pärit Tallinnast ja mullu ilmus ülipopulaarseks saanud raamat uimastite plaanipärasest kasutamisest Kolmandas Reichis ja ka Hitleri enda uimastisõltuvusest. Alati pakuvad huvi ka Romanovite dünastia lood, seekord tsaar Paul I hukkamine ja noore Aleksander I võimule aitamine.

Bundesarchiv

Hitleri peaideoloogil Alfred Rosenbergil olid Balti riikide ja Venemaaga väga erinevad plaanid (212)

Tallinnas sündinud ja koolis käinud natsiideoloog Alfred Rosenberg esitas 1941. aasta algul Hitlerile plaani, et natsid peavad kõrvaldama Moskva juudibolševistliku valitsuse ja hoidma ära selle asendamise mõne õiguspärase institutsiooniga. Nad peavad maa laastama ja kasutama seda „ebasoovitava rahvastikuelemendi prügimäena”. Rosenberg pidas üle 10 aasta päevikut, mille põhjal kirjutatud raamat hiljuti eesti keeles ilmus.

Eesti Naine Web 25.12.2017
Vladimir Borovikovski maalitud Paul I.Wikipedia

Vene tsaari Paul I hukkamine: nad peksid ja lämmatasid teda raevunult (63)

„Majesteet, teie valitsemine on lõppenud. Aleksander on keiser. Te peate troonist loobuma,” ütles Bennigsen prantsuse keeles. Nii kirjeldab Simon Sebag Montefiore raamatus „Romanovid“ Vene tsaari Paul I vastase vandenõu algust. Pärast Katariina II surma 1796 sai tsaariks Katariina ja Peeter III poeg Paul I, kes sai valitseda viis aastat, kuni vandenõulased ta hukkasid ja aitasid tsaariks tema poja Aleksander I.

Forte 25.12.2017
Asta Ots, Georg Ots ja Elonna Spriit peolauas. Rahvusooper Estonia

Georg Otsa abiellumine Astaga ja kuulujutud homoseksuaalsusest (43)

Tallinna peal imestatakse ja küsitakse, kas Otsade poeg tõesti abiellub selle mustlastüdrukuga. Abielu Astaga aga kestab ja sünnib ka teine laps. Tagantjärele tundub, et lapsed tulid perre liiga vara, vanemad olid veel noored ja karjäärihimulised, kirjutab Kulle Raig raamatus "Georg Ots. Saaremaa valss", mis nüüd Maalehe raamatusarjas uuesti ilmus.

Eesti Naine Web 25.12.2017
Reagan oli liider, kelle hoiakutega Gorbatšov arvestas. RIA Novosti/Scapix

NSV Liit 1987: Ronald Reagan tegi just seda, mida Moskvas kõige rohkem kardeti (66)

23. oktoobril 1986 esines ministrite nõukogu esimees Nikolai Rõžkov poliitbüroos ettekandega. Poola oli suurtes võlgades, Ungari täieliku kokkuvarisemise äärel. Bulgaaria oli pääsenud katastroofist tänu Nõukogude laenule. Ometi ei tahtnud neist riikidest mitte ükski siduda oma majandust täielikult Nõukogude Liiduga. Nii kirjeldab Robert Service raamatus „Külma sõja lõpp 1985-1990“ NSV Liidu ja teiste sotsialismimaade suhteid Gorbatšovi võimu ajal.

Eesti Naine Web 25.12.2017
Hitler ja Eva Braun 1942. aastal. Bundesarchiv

Kuidas Hitler tutvus oma ihuarstiga, kes temast narkosõltlase tegi (53)

Kuna alatihti tööga hõivatud füürer tundis pidevat hirmu oma töövõimekuse pärast ning kartis, et ei suuda alati kõike teha ega saa ka endale haigestumist lubada, muutusid ebakonventsionaalsed ravimeetodid 1937. aastast alates aina olulisemaks. Hitler harjus korduvate torgetega ning neile järgneva salapärase ning tugeva aine voolamisega tema veresoontes. Enne igat suuremat kõnet lasi riigikantsler nüüd endale optimaalseks toimimiseks „jõusüsti“ teha. Norman Ohler kirjeldab raamatus „Patsient A“, kuidas Adolf Hitlerist sai tema ihuarsti Theodor Morelli abiga narkosõltlane.

Eesti Naine Web 25.12.2017
Konstantin Päts (tagareas vasakult 1.) koos abikaasa Helma (esireas vasakult 1.) poegade Leo ja Viktoriga, ema Olga ning vendade Nikolai, Voldemari ja Peetriga.Riigiarhiivi Filmiarhiiv

Konstantin Pätsi ja 31aastasena surnud Helma Pätsi abielu lugu (25)

1901. aastal toimus Konstantin Pätsi elus pöördeline sündmus – ta abiellus juba Pärnu päevilt tuttava Helma Wilhelmine Peediga, kelle õetütar Nadežda Peedi-Hoffman krooniti 1932. aastal Eesti missiks. Mart Laar pani raamatus „Eesti suured armastuslood“ kirja Pätside abielu loo.

Eesti Naine Web 25.12.2017
Kaitseminister marssal Dmitri Ustinov, Juri Andropov ja ministrite nõukogu esimees Nikolai Tihhonov Kremli tribüüni.RIA Novosti/Scanpix

Juri Andropov Nõukogude Liidu juhina: oleme toiduainete ostmisele kulutanud kümneid miljardeid kuldrublasid (144)

Leonid Brežnevi ümber oli koondunud rühm poliitbüroo liikmeid, kes leppisid peamistes poliitikasuundades omavahel juba vaikselt kokku, enne kui pöörduda nendega tema poole. Üks neist oli Brežnevi isiklik abi Konstantin Tšernenko, kelle ta ise edutas poliitbüroosse. Ülejäänud olid KGB esimees Juri Andropov, kaitseminister Dmitri Ustinov ja välisminister Andrei Gromõko. Pärast Brežnevi surma 10. novembril 1982 sai riigi juhiks Juri Andropov. Nii kirjeldab nõukogude süsteemi Robert Service raamatus „Külma sõja lõpp 1985-1990“.

Eesti Naine Web 25.12.2017
Anton Mutt/ERR

Miks Valdo Pant ühe "Täna 25 aastat tagasi" saate ära jättis ja kuidas teda karistati (17)

1970. aasta algul oli Pandi „Täna 25 aastat tagasi“ saade kavas kuus korda nädalas. Nelja-aastane suursari hakkas lõpusirgele jõudma, autor oli üsna väsinud. Napid puhkusepausid ei taastanud tervist, poolelijäänud suvila ja rahutud kodusuhted ajasid närvi mustaks. Ene Hion kirjutas raamatus „Valdo Pant - aastaid hiljem“, kuidas poja Ville pikaks läinud sünnipäeva järel Pant saate ära jättis ja enne karistada saamist juhtkonnale iroonilise kirja kirjutas.

Eesti Naine Web 25.12.2017
President Ronald Reagan ja Nancy Reagan Raissa ja Mihhail Gorbatšovi kutsel dineel Nõukogude saatkonnas Washingtonis Gorbatšovi USA visiidi ajal 1987. Wikipedia

Raissa ja Mihhail Gorbatšovi abielu, mis muutis maailma (23)

Mihhail Gorbatšov pidi Raissa tantsule palumiseks end teiste noormeeste rägastikust küünarnukkidega läbi murdma... Ja edasine on juba ajalugu. Siin on katkend Epp Petrone raamatust “Inspireerivad armastuslood läbi aegade”.

Eesti Naine Web 25.12.2017
Lennart ja Helle Meri Eesti vabariigi 86. aastapäeva vastuvõtul 2004, kui Lennart ei olnud enam president. Sven Arbert

Lennart Meri 1980ndatel: ühiskond kääris ja ega tema isiklik elugi rahulikult kulgenud (17)

Maalehe uue raamatusarja esimeses raamatus „Vikerkaare värvid. Lennart Meri elu sõprade pilgu läbi“ meenutab Kulle Raig muu hulgas ka Lennart Meri sõitu USAsse oma 50. sünnipäeval, käiku ajakirja National Geographic toimetuses, isa ja ema kaotamist, lahkuminekut ning uut abielu.

Eesti Naine Web 25.12.2017
Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare