Miks näosaate täheks saanud Uno Kaupmees enam ei laula?

 (2)
Miks näosaate täheks saanud Uno Kaupmees enam ei laula?
Uno Kaupmees ja ansambel Lustgast.Arvi Uus

Raadiodiktor ja laulja Uno Kaupmees oli mõneti üllatunud, et tema „Su nägu kõlab tuttavalt“ saates n-ö üles seati „Mina olen tagasihoidlik Kaupmees ja lauljana mind eriti ei teata, miks siis loosirattasse võtta, kui võita tahad,” naljatas Kaupmees.

Loe veel

„Helistati ja küsiti, mis liigutusi ma lauldes tegin. Aga tol ajal me ei liikunudki, käsimikrofone polnud,laval oli tuhat ja üks juhet, kuhu võisid kinni jääda. Nii et laua alla vahepeal hüpata ei saanud, ainult õõtsusid natuke. Ma ei taha end kindlasti Jaak Joalaga võrrelda, kuid ka tema eriti ei liikunud laval.”
Kui legendaarne tantsupedagoog Kalju Saareke ütles Jaak Joalale, et ta seisab laval nagu pulk ja pakkus paar nippi, ütles Jaak, et ta on laulja, mitte tantsija. Ega Georg Otski laulmise ajal eriti ei liikunud, viskas ühe jala ette ja laulis.
„Loomulikult on igal lauljal ja heliloojal muusikaailmas oma koht. Näiteks, ma ei kujuta ka ette, et Olav Ehala hea muusika saatel saaks sünnipäeval, peaoõhtul või pulmas valssi tantsida,” räägib Uno Kaupmees.
Selleks on oma viisid ja viis, kuidas end rahva südamesse laulda. Pärast Nuude elust lahkumist kutsuti Kaupmees Nuude lauldud laule laulma. Kusjuures ükski pidu või kontsert pole iial lõppenud lauluta, mille sõnad lausa kutsuvad valssima: tulge kõik nüüd tantsima valssi. Seda laulu taheti kuulata ja laulu saatel ka tantsida. Ja nüüd inimesed itsitavad ega kujuta inimesed ette, kuidas see ikka nii tore sai olla.
„Kujuta ise ette, kui teadlased tulevad kokku, et arutada, kes oli Newton, ega tea muud, kui et tal võis ikka väga valus olla, kui õun pähe kukkus.”
Kas Uno ise tuli endale tuttav ette? „Pigem mitte. Ei saanud hästi aru. Aga nii tugevaid prille ma küll ei kandnud. Nende prillidega võib üle lava ääre maha kukkuda.”
Ka Heli Lääts, kes teab hästi Uno Kaupmeest, ei viinud nägu ja häält mehega kokku. „Peeter Toomal ja Uno Kaupmehel on ju nii erilised hääled, et neid järgi teha ja tabada.”
Mõni laulja laulab tihti raadios ja kui nime ei mainita, siis ei tunne ära, sest hääl on nii harilik, nii harilik.
”Kui Peeter Tooma mulle tänaval vastu on tulnud, olen talle ikka öelnud: põgene, vaba laps,” naerab Heli Lääts.
Ükskord istus Uno Kaupmees Kuku klubi ees välikohvikus, tuttav läks mööda ja lausus talle samad sõnad: põgene, vaba laps. Ja lisas, et kui hästi sa ikka filmis laulsid.
„Ütlesin talle, et mina ei laulnud, vaid Peeter Tooma laulis. Aga tema ütles, et keda sa ikka lollitad, muidugi laulsid sina.”
Endine raadio muusikasaadete toimetaja Helve Võsamäe teab möödunu aegadest Unot kui pikka kasvu kolleegi, raadiodiktorit, kes ka laulis.
„Aga nägude-saates Kristjan Kasearu esituses Uno mulle tuttav ette ei tulnud. Räägiti ka liikumisest, mida pole nähtud, aga see ei tulnud välja. Aga kui Uno Kaupmees omal ajal oleks oma pika kasvu juures veel vehkima hakanud, oleks see tundunud üpris naljakana.”
Reet Linna peab väga lugu laulja Kristjan Kasearust, aga arvab, et tal on hoopis teine hääl ja füüsis. „Uno Kaupmehel on eriline sügav hääletämber ja midagi tema hääles on järgitegematut.”
Kas Uno Kaupmees veel laulab, nagu vihjas žürii liige Olav Osolin? Paraku mitte. Unol oli raske südameoperatsioon ja talle pandi südamestimulaator.
"Selle kaadervärgiga eriti ei laula. Õhku nagu ei jätku. Pärast neid torusid, mis operatsiooni ajal kurku pannakse, jäi ka hääl mõneks ajaks stoppama ja oli kaua aega kähe. Hääl tuli küll tagasi, aga et kusagil laulda, tähendab ka sinna kohale jõuda. Pimedaid teid pidi sõita, pikalt autot juhtida. Peale selle tuleb ka kogu tehnika kohale vedada, üles panna, mida ma tavaliselt ise olen teinud, et siis valges ülikonnas laulma minna. Seda ei kujuta keegi ette, kui raske see kõik on.”
Kõige pimedamal ajal käesoleval novembrikuul Uno Kaupmees uut võimalust laulma minna esialgu ei näe. Ja arvab, et seda toredam, et sel viisil ta nägu telesaates meelde tuletati.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare