Hüvasti! Heli Lääts laulab ja kannab oma musta sametkleiti nüüd taevastel vastuvõttudel

 (1)
Heli Lääts raamatu esitlus, Armastusega
Helöi Lääts oma raamatu "Heli Lääts, Armastusega" esitlusel.Foto: Karli Saul

16. veebruaril lahkus meie hulgast Heli Lääts, suurepärane inimene ja armastatud laulja, kellel alles eelmise aasta juunis ilmus elulooraaamat „Heli Lääts. Armastusega“ ja kes valmistus minema Tartusse presidendi vastuvõtule.

Heli oli kutsest liigutatud ja valmistus suureks peoks tõsiselt.
Presidendi vastuvõtu eel oli lauljanna nagu enne etteastet pisut paanikas: „Ma olen loomult ju kohutav muretseja.”
Et pidukleit ilus saaks, otsis Heli tükk aega mustast sametist kangast, mille abikaasa Peeter oli ühelt ringreisilt talle toonud. Leidis üles ja jäi veel leida rull musta pitsi ...
Sellise kleidiga oleks Heli Lääts läinud 24. veebruaril presidendi vastuvõtule.
Möödunud aasta jaanuaris põlveoperatsiooni läbi teinud ja taastusravilt koju saabunud Heli oli humoorikas nagu saare naine ikka: „Mul on nüüd mitu paberit kaasas, et kui lennukile lähen, siis parema põlve liiges on metallist ja vasak samuti ja need kipuvad ju helisema.“ Aga tegelikult tegid liigesed talle tõesti valu.
Heli meenutas veel nädal tagasi, et tema lemmikkleit on kunstnik Agu Püümani disainitud kleit, mille seelikuosa on tikitud Muhus. Selle kleidiga oleks ta heameelega vastuvõtule läinud. „Aga sinna ma enam ei mahuks,“ naeris Heli.
Nüüdseks on see kleit Eesti Rahva Muuseumis Tartus. Saatuse vastu ei saa. See pidu jäi Helil ära. Ka hiilgeaegadel võtnud Helil väljaminekuks seadmine palju aega. Ta meenutas nii: „Olen inimene, kes kõiges kahtleb ja kes oli oma abikaasa lausa ära tüüdanud küsimusega, mida selga panna, ja uksest välja saades oli ikka tunne, et see pole see. Peeter ütles alati, et mulle sobib kõik.“

Seotud lood:

Viimati esines Heli Lääts kaksteist aastat tagasi Eino Baskini etenduses „Viimane sent” 22. veebruaril 2006 Salme kultuurimajas. Sama aasta märtsis läks Heli Lääts operatsioonile. „Nähtavasti narkoosi all toimus midagi, igatahes tundsin pärast seda järsku, et ei taha enam laulda. Et hääl ei kanna mind enam,” ütles ta pärast seda. Pensionieas kuulas Heli Lääts sageli oma plaate ja vaatas DVDsid.

Loe veel

Maailm ei ole mustvalge. Heli ema oli ateist, aga vanaisa kirikunõukogu esimees ja külakooli õpetaja. Nii on Heli usu mõttes kasvanud kahe maailma vahel. Ta määratles end kui fatalisti, kes usub mingit kõrgemat vaimu, mis paneb elutee paika: „Olgu siis jumal taevas või saatus, aga selle vastu ei saa.” Heli saatus oli järelikult lahkuda nüüd 85aastasena.

Pärast abikaasa Peeter Sauli lahkumist oli Heli väga murtud. Viimased aastad lisasid ta elule värve seoses elulooraamatu ilmumisega. Selle pealkiri on „ Heli Lääts. Armastusega”.
Iga meenutus kutsub esile mitu teist, ütles lauljanna siis. ”Sai kõik lapseea rajad justkui taas läbi käia. Ja hilisemad samuti.”

2016. aasta hilissuvel oli Heli Lääts vaevu Eri Klasi ärasaatmiselt Estoniast koju jõudnud, oma hinges maestroga hüvasti jätnud ja Erile mälestussõnad kirjutanud, kui helises telefon ja meeshääl küsis: „Heli Lääts, kas teil on võimalik tulla Kadrioru lossi vastu võtma Kuldset Plaati?”
Tänulikkusest süütas Heli siis küünlad lahkunud abikaasale, emale ja muidugi Erile ...
Pärast seda, kui Heli käis seoses kuldplaadi saamisega Anu Välba saates „Hommik Anuga“, helises telefon pea igast Eesti nurgast õnnitluste ja parimate soovidega. Helistajad kurtsid, et telefon on pidevalt kinni. Paljud küsisid, kuidas Heli kõike seda on suutnud ja kuidas ta nüüd juba eakana nii heas vormis on. "Ma ei tea seda ise ka. Aga ma arvan, et kui me ausalt üksteisele otsa vaatame ja naeratame, siis laabub kõik nagu iseenesest."
Ja kui Heli vaatas kuldplaati, mis talle Kadriorus üle anti, mõtles tema kui fatalist, et 2016. aastal on oma tähendus. „Sest 60 aastat tagasi, 1956. aastal laulsin ma Peeter Sauli orkestri saatel linti oma esimese laulu „On õnn”. Ja ma olen tõepoolest õnnelik. Kui ma andsin tihedalt kontserte, tekkis vahel väsimus. Kunstiline küpsus tuleb ajaga, aga kahjuks alles siis, kui pead juba lavalt ära minema.”

„Kui inimene on tipus, siis ei taha ta publiku head vastuvõttu tavaliselt kellegi teisega jagada,“ on rääkinud vanameister Eino Baskin. „Heli Lääts oli ka tipus tagasihoidlik, intelligentne ja teistega arvestav staar sõna otseses mõttes.”

Heli Läätse esitatud laule:

„Tsirkus" - Arne Oit / Heldur Karmo
"Mööda teed" - T. Paxton / Heldur Karmo
"Ära võõraks mulle jää" - Arne Oit / Heldur Karmo
"Kuhu küll kõik lilled jäid" - Pete Seeger / Heldur Karmo
"Vastust teab vaid tuul"- Bob Dylan / Heldur Karmo
"Ei me ette tea" - J. Livingstone - R. Evans / Heldur Karmo
"Mängi kord veel" - T. Hatch / Ch. Trent
"Maikuu, suur toomepuu" - Ameerika rahvalaul / Heldur Karmo
"Rongid, rongid" - B. Williams / Heldur Karmo
"Õnn" - Anderson / Heldur Karmo
"Tallinn, mu Tallinn" - Boris Kõrver / Otto Roots

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare